» Artykuły » Poradniki » Podstawowe informacje o konwentach

Podstawowe informacje o konwentach


wersja do druku

czyli artykuł dla początkujących

Redakcja: Marcin 'Seji' Segit

Co to jest konwent?

Konwentem nazywamy zjazd fanów. W niniejszym dziale piszemy głównie o zjazdach fanów szeroko pojmowanej fantastyki. To najkrótsze możliwe wyjaśnienie, natomiast garść szczegółów zamieszczamy poniżej.

Ile czasu trwa konwent?

Zwykle 3 dni. Konwenty organizuje się zazwyczaj w weekendy; imprazy zaczynają się w piątkowe popołudnia, natomiast kończą się w niedzielę.

Zdążają się też konwenty jednodniowe, jak i dłuższe cztero- czy nawet pięciodniowe, a okazją do ich organizowania są długie weekendy, np. w maju czy listopadzie, a także wakacje.

Kto jeździ na konwenty?

Na konwenty jeździ bardzo wiele osób z całego kraju. Imprez tego typu jest kilka w miesiącu w różnych częściach Polski. Wiele z nich to małe, lokalne konwenty, lecz są też ogromne, profesjonalnie organizowane imprezy dla blisko tysiąca osób.

Na konwenty jeździ głównie fandom – czyli fani fantastyki, a w szczególności ci z nich, którzy należą do zorganizowanej społeczności zrzeszonej w klubach bądź przynależącej do różnego rodzaju formalnych i nieformalnych organizacji – na przykład użytkownicy tematycznych forów internetowych.

Zwykle na konwencie można spotkać wielu znajomych z Internetu, a także znanych pisarzy, wydawców, autorów, tłumaczy.

Przedział wiekowy przeciętnego konwentu jest bardzo zróżnicowany, sporo pojawia się studentów i młodzieży licealnej, ale pojawia się także wiele osób osób starszych od typowego studenta.

Czy warto jechać samemu na swój pierwszy konwent?

To zależy. Jeśli jesteś osobą towarzyską i nie masz żadnego problemu z zawieraniem znajomości, śmiało możesz jechać sam(a). Dasz sobie radę, konwentowicze to mili ludzie i na pewno Cię "przygarną".

Natomiast jeśli jesteś raczej samotnikiem, możesz się nudzić. Polecam umówienie się z jakimś znajomym z sieci na wspólny wyjazd na konwent; zawsze też możesz wziąć kolegę lub koleżankę z miasta, w którym mieszkasz. Razem na pewno będzie raźniej.

Z każdym kolejnym konwentem grono Twoich znajomych będzie się powiększać. Po kilku, kilkunastu imprezach być może będzie brakować Ci czasu, by chodzić na prelekcje - ciągle będziesz musiał(a) (i chciał(a)!) się z kimś dawno nie widzianym spotkać.

Jakiej atmosfery można się spodziewać?

Na pewno wesołej i luźnej. Konwent to często czas spotkań dawno nie widzianych znajomych z różnych stron kraju. Nierzadko właśnie na konwentach spotykają się osoby od dawna znające się jedynie z Internetu.

Oczywiście na prelekcjach, szczególnie tych ciekawych, jest niemal absolutna cisza, przerywana wybuchami... śmiechu, a czasem po sali rozejdzie się odgłos głębokiego zdumienia. Często jest też czas na wspólną dyskusję.

W przerwach zawierane są znajomości, a w Games Roomie przy grach planszowych i karcianych można wypełnić sobie cały dzień świetną rozrywką.

Ważnym elementem konwentów, szczególnie ciężko przyswajalnym nowym konwentowiczom, jest forma zwracania się do innych osób. Za bardzo niemiłe uważa się zwracanie do rozmówców per "pan" lub "pani". Mówimy do siebie po prostu per "ty", po imionach lub pseudonimach (ksywach/nickach). Nawet do osób znacznie od nas starszych, a będących w środowisku, zwracamy się tak samo. Wyjątkiem jest kilku może najsławniejszych pisarzy...

Jeśli nie wiesz, jak ktoś się nazywa zerknij dyskretnie na identyfikator. Dobrym obyczajem jest umieścić na nim swoją ksywkę.

Kto organizuje konwenty?

Zdecydowana większość imprez jest organizowana przez fanów i dla fanów. Kluby fantastyki, które często organizują konwenty, to po prostu zrzeszenia fanów fantastyki, często zresztą nieformalne.

Przy większości imprez mile widziana jest pomoc z zewnątrz – niemal każdy, w zamian za zniżkę, może pomóc przy organizacji.

Ile kosztuje wejście na konwent?

To zależy od warunków imprezy, jej wielkości i czasu trwania. Można przyjąć, że średni koszt wejściówki mieści się miedzy 20 a 50 zł. Do tego należy doliczyć dojazd oraz wyżywienie.

Z akredytacji organizatorzy pokrywają koszt organizacji konwentu: wynajmują lokal (najczęściej szkołę), opłacają dojazd i hotel zaproszonym gościom, drukują informatory, wynajmują projektor, przygotowują identyfikatory i płacą firmie zabezpieczającej teren konwentu. To ogromne koszty - często organizatorzy dokładają z własnej lub klubowej kieszeni do organizacji imprezy. Paliwo i czas też mają swoją cenę, a organizacja nawet niewielkiego konwentu pochłania olbrzymie zasoby. Dzięki organizatorom imprez mamy gdzie się spotkać i spędzić czas na naszym hobby, szanujmy ich.

Gdzie odbywają się konwenty?

Organizowane są zwykle w szkołach, rzadziej w domach kultury czy innych wynajętych pomieszczeniach – z uwagi na koszty i warunki szkoły są najlepszym pomysłem. Udostępniają dużo sal, są zwykle zaopatrzone w bufety oraz łazienki, a przy tym są odgrodzone od innych zabudowań, przez co konwentowicze (uczestnicy konwentów) swoją obecnością nie przeszkadzają mieszkańcom.

Czy na konwentach są zapewnione miejsca sypialne?

Zwykle organizatorzy nieodpłatnie udostępniają zbiorowe sale, w których każdy z opłaconą akredytacją (wejściówką na konwent) może zostawić bagaże oraz rozłożyć karimatę i śpiwór do spania. Zdarza się konieczność wykupienia dodatkowych noclegów w pensjonatach lub hotelach czy schroniskach, jednak jest to rzadkośća, a informacje o tym są jasno i wyraźnie napisane na stronie internetowej konwentu.

Jak wygląda typowy konwent?

Po zapłaceniu akredytacji możemy uczestniczyć w całym konwencie. Składa się na niego mnóstwo punktów programu: spotkania z gośćmi – pisarzami, wydawcami itp., prelekcje o grach fabularnych, rozgrywki w gry planszowe, turnieje karciane, projekcje filmów i olbrzymia porcja różnej rozrywki, mniej lub bardziej powiązanej z fantastyką. Wieczorami odbywają się LARPy. Kwitnie też, nieujęte oczywiście w programie, życie towarzyskie, przejawiające się zwykle wypadem ze znajomymi do okolicznych knajpek.

Jakie są rodzaje konwentów?

Zasadniczo nie ma jakiegoś szczególnego rozróżnienia, jednak dla wygody podzielę konwenty na kilka typowych odmian. Warto mieć na uwadze, że mogą się one przeplatać i często tak się dzieje. Konwenty, mimo bardzo szerokich zagadnień tematycznych, często skupiają się na pewnych dziedzinach, inne traktując marginalnie. O tym, czego się spodziwać, najlepiej dowiedzieć się ze strony internetowej konwentu lub z forum, na którym stali bywalcy takich imprez chętnie odpowiedzą na pytania.

Wyróżnić można konwenty:

  • fantastyczne (prelekcje literackie, spotkania z tłumaczami, autorami)
  • erepegowe (sesje rpg, spotkania z wydawcami)
  • fantastyczno-erpegowe (łączą dwa powyższe typy w różnych proporcjach)
  • planszówkowe (granie w planszówki)
  • gry terenowe (konwenty w plenerze, rozgrywa się LARPy)
  • zloty (jak na przykład zlot serwisu Poltergeist, grupa znajomych-fanów organizuje własną imprezę)
  • mangowe (zloty fanów mangi i anime)
  • turnieje (karciane lub bitewniakowe)

Czy na konwentach jest bezpiecznie?

Zdecydowanie tak. Wszystkie większe konwenty wynajmują profesjonalną ochronę. Jej zadaniem jest m.in. sprawdzanie identyfikatorów "na bramce" oraz pilnowanie porządku na konwencie.

Warto zwrócić uwage na konwenty wspierające akcję "100% bez alkoholu", na których nie można pić ani wnosić żadnego alkoholu (nawet piwa) na teren konwentu. Co ważne, zakaz jest restrykcyjnie przestrzegany, a osoby nietrzeźwe na konwenty nie są wpuszczane, zaś pijący i przemycający różne trunki są z konwentów usuwani. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, by wypić piwo czy dwa w pobliskim publie.

Kradzieże czy bijatyki zdarzają sie niezwykle rzadko, a każda taka historia odbija się w fandomie szerokim echem. Zasadniczo jest bardzo spokojnie, miło i sympatycznie. Nie znaczy to jednak, że cenne rzeczy (dokumenty, elektronika, akcesoria growe) można zostawiać gdzie popadnie - rzeczy giną bardzo rzadko, ale lepiej (jak wszędzie) nie kusić za bardzo losu.

Skąd brać informacje o konwentach?

Z naszej strony i forum Poltergeista – staramy się na bieżąco informować o konwentowych wydarzeniach. Polecamy też Informator Konwentowy, od lat sprawdzone i świetne źródło informacji.

Czy konwenty organizuje się tylko w Polsce?

Oczywiście, że nie. Także w innych państwach ruch fanowski organizuje imprezy. Międzynarodowe są natomiast Eurocony, wędrujące po całej Europie. W 2006 roku Eurocon odbywał się na Ukrainie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: konwenty

Komentarze


~FlashSplash

Użytkownik niezarejestrowany
    Kwestie Organizacyjne
Ocena:
0
A jak wyglądają kwestie organizacyjnie? Chodzi mi o takie rzeczy które totalnie nie mają nic wspólnego z dobrą zabawą :P

Np. Czy musi być odprowadzany jakiś podatek i takie tam sprawy? Kwestie legalności w przypadku np. Zlotu Fanów Seriali Animowanych?
14-06-2010 17:47

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.